Całkowity koszt pożyczki – jak go obliczyć?
Pożyczki pozabankowe pod zastaw stanowią z wielu względów dobrą alternatywę dla kredytu bankowego. Jednak tak, jak kredyt, są obciążone kosztami, które rzetelna firma uczciwie przedstawi w umowie pożyczki. Całkowity koszt pożyczki można jednak sprawdzić jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania. W jaki sposób?
Koszt pożyczki – na co zwrócić uwagę?
Pożyczkę, którą zaciągniemy w sprawdzonej instytucji finansowej, trzeba będzie spłacić z nawiązką – ostateczna kwota do spłaty zależy od różnych czynników, a najważniejszym z nich jest oprocentowanie. Nie zawsze jednak stanowi ono jedyny koszt pożyczki. W zależności od konkretnej oferty pożyczkodawcy trzeba zapłacić także prowizję lub pokryć dodatkowe opłaty, których uczciwa firma nie ukryje przed swoim klientem. Na całkowity koszt pożyczki, tzw. RRSO, składa się więc pożyczony kapitał powiększony o wartość wszystkich wymienionych elementów.
Jak działa kalkulator pożyczki?
Wzór na obliczenie wartości wskaźnika RRSO jest skomplikowany, ale nie trzeba go znać, by móc szybko obliczyć, jak kształtuje się całkowita kwota do spłaty w przypadku pożyczki. Wystarczy skorzystać z intuicyjnego w obsłudze kalkulatora pożyczki, który po wpisaniu we wskazane pola odpowiednich wartości – kwoty zobowiązania, okresu kredytowania, oprocentowania oraz dodatkowych opłat – natychmiast wykona obliczenia za nas. Dzięki narzędziu można więc nie tylko poznać realny koszt pożyczki, ale również oszacować nasze możliwości jej spłacania. Ponadto kalkulatory pożyczek równie sprawnie obliczają też wysokość comiesięcznych rat, przedstawiając ich harmonogram. Narzędzia tego typu można bez trudu znaleźć w internecie, a korzystanie z nich jest bezpłatne.
Renomowana instytucja pozabankowa oferująca pożyczki pod zastaw przed podpisaniem umowy poinformuje nas o wszystkich naliczanych opłatach oraz wynikającym z nich całkowitym koszcie pożyczki. Co więcej, warunki umowy można negocjować, aby jak najlepiej dopasować ofertę do swoich potrzeb oraz możliwości.