Pożyczka długoterminowa i pożyczka krótkoterminowa – podobieństwa i różnice
Klienci zainteresowani dodatkowymi środkami finansowymi mają do wyboru dwa rodzaje produktów: pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. W czym są one do siebie podobne, a czym się różnią?
Pożyczka długoterminowa a krótkoterminowa – co je łączy?
Oba rodzaje pożyczek mają bardzo ważną zaletę, będącą jednocześnie ich cechą wspólną: przyznaje się je na dowolny cel. Oznacza to, że otrzymane pieniądze można spożytkować na wiele różnych sposobów i nie trzeba o tym informować pożyczkodawcy. Zarówno pożyczka krótkoterminowa, jak i długoterminowa dostępne są w instytucjach pozabankowych, gdzie procedura ich przyznawania przebiega znacznie szybciej niż w banku, a decyzja o udzieleniu środków zapada bez drobiazgowej analizy zdolności kredytowej czy historii zadłużenia. W efekcie oba rodzaje pożyczek są dla klientów łatwo osiągalne, nawet jeśli względu na inne zobowiązania nie otrzymali oni finansowania w banku.
Różnice między pożyczkami długoterminowymi a krótkoterminowymi
Pożyczki długoterminowe najczęściej udzielane są na kilka lat, natomiast pożyczki krótkoterminowe spłaca się od kilku miesięcy do roku. Spłata tych pierwszych jest rozłożona na więcej rat, co sprawia, że stanowią mniejsze obciążenie dla budżetu oraz mogą opiewać na wyższe kwoty. Jednocześnie aby je otrzymać, zwykle trzeba spełnić nieco bardziej wygórowane wymagania niż przy pożyczce zaciąganej na krócej. W przypadku pożyczek krótkoterminowych spłata zobowiązania następuje szybciej, a udzielane kwoty są niższe, chyba że zdecydujemy się na pożyczkę pod hipotekę. Podjęcie takiego zobowiązania wiąże się też z mniejszym ryzykiem, ponieważ nie wymaga przewidywania przyszłości i kondycji finansowej na kilka lat w przód. Warto także zwrócić uwagę na to, że oba produkty sprawdzą się w różnych sytuacjach – pożyczka długoterminowa to rozwiązanie, z którego warto skorzystać, by sfinansować duże planowane wydatki. Pożyczka krótkoterminowa pozwoli natomiast pokryć koszty nieprzewidzianych, lecz niezbędnych inwestycji, napraw, remontów itp.
Nowe zobowiązanie, zarówno krótko- jak i długoterminowe, może stanowić wsparcie finansowe w trudnej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, by przed podjęciem decyzji porównać oba rozwiązania, a wniosek o finansowanie złożyć w sprawdzonej, uczciwej firmie pożyczkowej.
W ofercie prywatnych instytucji pożyczkowych można znaleźć hybrydę, która pozwala zawrzeć umowę tak, aby można było ją spłacić w dowolnym momencie przed upływem terminu zwrotu bez dodatkowych kosztów lub wydłużyć na dłuższy okres. Taką właśnie pożyczkę oferuje ACTUM.