Jak przeprowadzić symulację pożyczki dla firm?
W przypadku ubiegania się o pożyczkę dla firmy warto przeprowadzić symulację takiego zobowiązania. Pozwoli ona poznać wysokość rat, określić dogodny okres spłaty oraz ustalić wszystkie opłaty składające się na łączny koszt takiego finansowania. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać analiza i kto w szczególności powinien się na nią zdecydować.
Pożyczka pozabankowa – dla kogo jest symulacja?
Przeprowadzenie kalkulacji pożyczki pozabankowej zaleca się w szczelności w przypadku zobowiązań na wysokie kwoty, które mają być spłacane przez wiele lat. Głównym celem wykonania analizy jest oczywiście określenie zdolności kredytowej wnioskodawcy. Jednak symulacja pożyczki pozabankowej pozwala również precyzyjnie określić harmonogram spłaty przy uwzględnieniu możliwości finansowych podmiotu, który o takie wsparcie się ubiega. Precyzyjne dostosowanie planu do wysokości dochodów firmy w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów ze spłatą zaciągniętego zobowiązania.
Jak wygląda symulacja pożyczki dla firmy?
Podstawowym zdaniem doradcy wykonującego analizę jest dostosowanie wysokości raty do kwoty udzielanej pożyczki oraz prognozowanego okresu jej spłaty. Większość instytucji finansowych oferuje swoim klientom dwie opcje:
- stała miesięczna rata przez cały okres umowy,
- pożyczka z ratą malejącą.
Poza ustaleniem rodzaju, liczby oraz wysokości raty w jej części kapitałowej, symulacja pożyczki koncentruje się również na pozostałych kosztach finansowania, takich jak odsetki, prowizje, ewentualne ubezpieczenie czy dodatkowe opłaty związane z obsługą pożyczki. Podmiot wnioskujący o udzielenie finansowania ma prawo do otrzymania przed zawarciem umowy harmonogramu spłaty. Rzetelna Instytucja Pożyczkowa zawsze przekazuje taki dokument przed zawarciem umowy, aby Klient mógł go dokładnie przeanalizować.
Czy warto przeprowadzać symulację pożyczki pozabankowej?
W przypadku takiego finansowania jak pożyczka dla firm rzetelnie wykonana kalkulacja pozwoli w pełni dostosować warunki spłaty zobowiązania do kondycji przedsiębiorstwa. Alternatywą dla symulacji wykonanej przez doradcę będzie proste wyliczenie przeprowadzone z wykorzystaniem kalkulatorów pożyczkowych. Można również wprowadzić dane do zwykłego arkusza kalkulacyjnego i wykonać samodzielnie wszystkie obliczenia. Większość Instytucji Pożyczkowych posiada na swoich stronach internetowych i serwisach kalkulatory umożliwiające wstępne zapoznanie się z harmonogramem spłaty pożyczki.