Klient wysokiego ryzyka a pożyczka pozabankowa
Wszystkie banki od dawna dzielą klientów względem ich zdolności kredytowej. Osoby z wysokimi zarobkami, stałym zatrudnieniem i dobrą historią kredytową mają większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę niż klienci wysokiego ryzyka. Do tej drugiej grupy zalicza się m.in. spore grono przedsiębiorców. Wyjaśniamy, w jaki sposób banki oceniają ryzyko udzielenia kredytu i dlaczego w przypadku odmowy przydzielenia finansowania świetnym rozwiązaniem może okazać się pożyczka pozabankowa.
Kim jest klient wysokiego ryzyka?
W Polsce banki pod względem zdolności kredytowej dzielą klientów na cztery grupy: niskiego, średniego, podwyższonego i wysokiego ryzyka. Każdy z tych poziomów zależy od kilkunastu czynników. Oczywiście, największe szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej mają osoby, znajdujące się w pierwszej grupie. Natomiast klienci wysokiego ryzyka muszą liczyć się z odmową udzielenia pożyczki.
Co charakteryzuje osoby z tej grupy? Profil takiego klienta dynamicznie się zmienia. Kiedyś były to np. osoby po 40. roku życia. Dziś wiek nie ma już dużego znaczenia. Istotne natomiast są takie kwestie, jak negatywna historia w Biurze Informacji Kredytowej, wszelkie spóźnienia z płatnością rat i rachunków oraz nieustanne powiększanie się długów. Pod uwagę bierze się także niepewne warunki zatrudnienia, niestabilną branżę czy niskie dochody.
Pożyczka pozabankowa alternatywą dla klientów wysokiego ryzyka
Odmowa przyznania kredytu w banku nie musi oznaczać końca starania o pozyskanie finansowania. Dla przedsiębiorców i osób prywatnych dostępne są m.in. pożyczki pozabankowe. Niejednokrotnie mają one kilka wyraźnych przewag nad kredytem bankowym. Przede wszystkim warunki udzielania pożyczki pozabankowej łatwej spełnić. Nie trzeba przygotowywać obszernej dokumentacji, wskazywać określonego celu finansowania czy czekać tygodniami na decyzję. Najczęściej nie wymaga się również okazania zaświadczeń o braku zaległości w urzędzie skarbowym czy ZUS.
Zdarza się, że nawet klienci wysokiego ryzyka z negatywną historią w BIK spełniają warunki udzielenia pożyczki pozabankowej. W przypadku odrzucenia wniosku w tradycyjnej instytucji finansowej warto więc postarać się o uzyskanie innej formy kredytu, często na bardzo korzystnych warunkach.