Dlaczego należy podać cel pożyczki, zaciągając ją na firmę?
Każdy bank oraz prywatna firma pożyczkowa posiadają własne szczegółowe wytyczne regulujące kwestie związane z udzielaniem pożyczek przedsiębiorcom. Obecnie coraz więcej instytucji nie pyta swoich klientów o cel, na jaki zostaną przeznaczone pozyskane środki, przy czym należy pamiętać, że procedury bankowe są w tym zakresie bardziej rygorystyczne niż te obowiązujące w firmach prywatnych. Generalna reguła zakłada jednak, że produkty pożyczkowe dla przedsiębiorców powinny zostać wykorzystane na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zaciąganie pożyczki pozabankowej – podstawowe wymagania dla przedsiębiorców
Już na wstępnym etapie rozmów z wybraną instytucją przedsiębiorca jest zobowiązany do dostarczenia wszystkich informacji wymaganych przez danego partnera finansowego. Zazwyczaj klient musi przedstawić m.in. wysokość swoich dotychczasowych zadłużeń, wysokość dochodów i ich źródło, kwotę wnioskowanej pożyczki. We wnioskach opracowywanych przez prywatne firmy z sektora pozabankowego mogą pojawić się także pytania o cel. Stanowi on jeden z czynników, które mają wpływ na ocenę zdolności pożyczkowej, a w niektórych przypadkach (np. w ramach pożyczek inwestycyjnych) cel pożyczki wpływa również na przebieg negocjacji związanych np. z ustaleniem indywidualnego harmonogramu spłaty.
Cel pożyczki pozabankowej dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zaciągnięcie zobowiązania w prywatnej instytucji pożyczkowej, mogą przeznaczyć pozyskane środki na realizację inwestycji, bieżące wydatki lub zaspokojenie długofalowych potrzeb biznesu. Zazwyczaj pożyczka pozabankowa zostaje przeznaczona m.in. na:
- uregulowanie zaległych płatności,
- wypłatę wynagrodzeń dla pracowników,
- uregulowanie opłat (np. czynszu, zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych),
- zakup nowego wyposażenia (np. sprzęt komputerowy, samochód służbowy),
- modernizację przedsiębiorstwa (np. uruchomienie nowoczesnej linii produkcyjnej),
- zaspokojenie bieżących potrzeb firmy (np. uzupełnienie stanów magazynowych),
- podniesienie kwalifikacji kadry (np. szkolenia).
Wzięcie pożyczki to więc w wielu sytuacjach najlepsze wyjście dla przedsiębiorców szukających szybkiego i skutecznego sposobu na zażegnanie problemów finansowych firmy. Podanie celu pożyczki może być wymagane przez niektóre instytucje, ale warto pamiętać, że taka informacja często pozwala jeszcze lepiej dopasować ofertę do potrzeb danego klienta i wypracować np. elastyczne zasady spłaty zadłużenia.