Tarcza antykryzysowa a zbyt mały spadek obrotów – pożyczka poprawiająca płynność finansową
Specjalny pakiet legislacyjny nazwany Tarczą Antykryzysową miał w zamyśle rządzących złagodzić ekonomiczne skutki COVID-19, zabezpieczając firmy przed spowolnieniem powodowanym epidemią koronawirusa. Szybko okazało się jednak, że wiele podmiotów nie może skorzystać z pomocy, ponieważ nie spełniają one warunków określonych w regulaminach konkretnych programów pomocowych. Jednym z tych zapisów, przez które przedsiębiorcy nie mogą ubiegać się o dofinansowanie bieżącej działalności, jest kryterium spadku obrotów. Na szczęście istnieją inne formy wsparcia, takie jak pożyczka na spłatę zobowiązań.
Tarcza Antykryzysowa a wysokość obrotów
Powiązanie możliwości ubiegania się o pomoc rządową ze znaczącym spadkiem obrotów w czasie pandemii zamknęło wielu firmom drogę do uzyskania m.in.:
- dofinansowania kosztów prowadzenia działalności,
- dopłat do wynagrodzeń dla pracowników i do postojowego,
- dofinansowania, zawieszenia lub umorzenia płatności składek ZUS.
Obowiązkiem przedsiębiorcy stało się udowodnienie, że w czasie 2 miesięcy w trakcie pandemii nastąpiło zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w porównaniu z analogicznym okresem z ubiegłego roku. Z kryterium obrotowego zrezygnowano co prawda w przypadku w zasadzie bezzwrotnej pożyczki (5.000 zł) dla małych firm, jednak na nią liczyć mogą wyłącznie te przedsiębiorstwa, które na dzień 31 grudnia 2019 roku nie miały zaległości wobec ZUS, urzędu skarbowego oraz pozostałych kontrahentów. Szacuje się, że w ten sposób nawet kilkaset tysięcy przedsiębiorców zostało wykluczonych z możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe.
Pożyczka dla przedsiębiorstw – alternatywa dla Tarczy Antykryzysowej
Jeśli Twoja firma znalazła się wśród tych, które nie mogą liczyć na pomoc rządu, nie musisz obawiać się o dalsze losy swojego biznesu. Sposobem na wyjście z kryzysu może być pożyczka na spłatę zobowiązań udzielona przez jedną z wielu instytucji pozabankowych. Jej bezwzględne zalety to m.in.:
- szybka decyzja i brak formalności,
- pieniądze na koncie jeszcze tego samego dnia,
- brak kryterium dochodowego i dodatkowych warunków,
- możliwość otrzymania wsparcia nawet mimo trudnej sytuacji finansowej firmy.
Pieniądze otrzymane w ramach pożyczki pozabankowej można przeznaczyć na bieżące potrzeby związane z funkcjonowaniem biznesu: wynagrodzenia, zasiłki dla pracowników, składki ZUS, podatki czy zobowiązania wobec kontrahentów. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pozabankowa pożyczka dla przedsiębiorstw pokryła koszty niezbędnych inwestycji. Wielu przedsiębiorców właśnie teraz stara rozwinąć swój biznes, by po pełnym otwarciu gospodarki zdobyć przewagę nad konkurencją i wyjść wzmocnionym z kryzysu.
Gdzie wziąć pożyczkę na spłatę zobowiązań?
Na rynku usług pozabankowych działa wiele podmiotów udzielających pożyczek. Tego typu wsparcie jest znacznie łatwiej dostępne niż Tarcza Antykryzysowa, a wysokość obrotów nie ma tutaj znaczenia. Ich niewielki spadek będzie w tym przypadku Twoim atutem, świadczącym o dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Dla wielu firm pożyczka w sektorze pozabankowym stanowi jedyne źródło wsparcia w tym trudnym okresie. Biorąc pod uwagę brak rygorystycznych wymogów oraz dużą dostępność, z pewnością warto z niego skorzystać. Pamiętajmy jednak, aby upewnić się czy firma udzielająca pozabankowych pożyczek jest instytucją pożyczkową zrzeszoną w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez KNF. Możemy to sprawdzić poprzez serwis Komisji Nadzoru Finansowego: www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow#221146.