Jakie zapisy powinna zawierać uczciwa umowa pożyczki?
Umowa pożyczki jest dokumentem, na podstawie którego otrzymamy środki finansowe i będziemy zobowiązywani do ich spłacania. Z jej postanowieniami należy zapoznać się jeszcze przed złożeniem podpisu, co pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć przyszłych trudności w uregulowaniu należności wobec firmy pożyczkowej. Na jakie zapisy trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Umowa o pożyczkę – ze sprawdzoną firmą i na piśmie
Jeszcze przed zawarciem umowy pożyczki należy dobrze sprawdzić firmę pożyczkową, czy działa uczciwie i przede wszystkim zgodnie z prawem, gdyż legalnie działający profesjonalny pożyczkodawca jest wpisany przez KNF do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Ponadto warto zasięgnąć opinii na różnych formach internetowych i sprawdzić jak długo działa firma, w której chcemy wziąć pożyczkę i związać się z nią nawet na kilka lat. Jeśli już firma zostanie wybrana, a jej oferta porównana z konkurencją należy pamiętać, aby dobrze zapoznać się z postanowieniami umowy pożyczki.
Pożyczka pozabankowa powinna zostać zaciągnięta tylko w rzetelnej oraz uczciwej firmie, która zgodnie z art. 720 § 1 kodeksu cywilnego przygotuje umowę na piśmie – takiej formy wymaga udzielanie/zaciąganie pożyczek na kwotę przekraczającą 1000 zł. Podpisany przez obie strony dokument jest dla nich gwarancją bezpieczeństwa, a także podstawą ewentualnych roszczeń, na wypadek gdyby pożyczkodawca lub pożyczkobiorca nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Należy także pamiętać, by w dokumencie znalazły się wszystkie istotne zapisy, takie jak data i miejsce zawarcia umowy oraz dane osobowe obu jej stron.
Najważniejsze zapisy w umowie pożyczki
Kluczowe w umowie są zapisy dotyczące terminu jej obowiązywania oraz wysokości pożyczki – nie powinno także zabraknąć danych na temat zasad, na jakich nastąpi jej zwrot, oraz konsekwencji wynikających z nieterminowej spłaty długu. Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej pożyczki są także jej koszty. W przejrzystej, uczciwej umowie powinny zostać zapisane wszystkie opłaty związane z udzieleniem pożyczki przez pożyczkodawcę, takie jak odsetki od pożyczki, prowizja, opłaty notarialne itp., a także całkowita kwota do spłaty. W przypadku pożyczki pod zastaw istotne jest również wpisanie w umowie ustalonego zabezpieczenia. Warto także zadbać, by w dokumencie znalazły się postanowienia dotyczące możliwości wydłużenia terminu spłaty oraz wcześniejszego uregulowania zobowiązania – dobra firma pożyczkowa oferuje możliwość negocjacji warunków umowy o pożyczkę, tak by można było dopasować ją do własnych potrzeb.
Drobiazgowo i przejrzyście skonstruowana umowa stanowi dowód rzetelności oraz uczciwości firmy pożyczkowej. Współpraca z taką instytucją to najpewniejsze rozwiązanie dla każdego, kto myśli o zaciągnięciu pożyczki pozabankowej.