Rejestr Instytucji Pożyczkowych prowadzony przez KNF
Prowadzony przez KNF Rejestr Firm Pożyczkowych powstał w efekcie wprowadzenia w życie nowej ustawy. Jakie konsekwencje niesie to dla samych firm pożyczkowych i jak przekłada się na bezpieczeństwo konsumentów zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki?
Rejestr Instytucji Pożyczkowych KNF – co to jest?
W związku ze zmianami, które wprowadziła wchodząca w życie 22 lipca 2017 roku ustawa z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami każda instytucja pożyczkowa musi wpisać się do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez KNF. Rejestr ten jest niczym innym jak spisem legalnie działających w kraju pozabankowych firm pożyczkowych. Zgodnie z wymogami prawa i KNF firmy pożyczkowe przed rozpoczęciem swojej działalności muszą postarać się o wpis na listę, co wymaga jednak spełnienia szeregu warunków, m.in.:
- złożenia wniosku,
- uiszczenia opłaty,
- przedstawienia zaświadczenia o niekaralności
- czy posiadania kapitału zakładowego w wysokości minimum 200 tys. zł.
Trzeba wspomnieć, że obowiązek wpisu do rejestru firm pożyczkowych KNF muszą złożyć wszystkie parabanki – nie tylko te, które dopiero wchodzą na rynek, ale także te, które działały na nim przed 2017 rokiem.
Lista firm pożyczkowych KNF – skutki dla pożyczkodawców i konsumentów
Dopełnienie obowiązku wpisu na listę KNF jest niezbędnym warunkiem prowadzenia legalnej działalności. Narzucenie nowego zobowiązania spowodowało wykluczenie z rynku wielu pseudofirm funkcjonujących w sposób nieetyczny czy podszywających się pod rzetelne firmy pożyczkowe. W efekcie pozwoliło to w dużej mierze usunąć nieuczciwą konkurencję i ochronić przed nią rynek, a także doprowadziło do większej transparentności usług w branży pożyczkowej. Zyskali również konsumenci, którzy dzięki liście firm pożyczkowych KNF mogą łatwo sprawdzić wybrane przedsiębiorstwo i mieć poczucie bezpieczeństwa.
Komisja Nadzoru Finansowego stoi na straży polskiego rynku finansowego – wystarczy wejść na jej stronę internetową i skontrolować wpis w rejestrze, by sprawdzić, czy wybrany pożyczkodawca jest godny zaufania.